Analytik: Zlá americká válka a americký politik, na kterého u nás nikdo nemá

„Neduh se rozšiřuje v zóně Východočínského moře. National Interest zařadil uvedenou zónu na třetí místo, odkud hrozí vzplanutí třetí světové války,“ poznamenal Campbell a zmínil souostroví Senkaku. Na to si totiž činí nároky Čína i Japonsko a obě země k těmto ostrovům poslaly svoje vojenské jednotky.

„Vypukne-li mezi Čínou a Japonskem konflikt, bude pro USA, jež mají s Japonskem smlouvu o vzájemné obraně, obtížné vyhnout se zásahu,“ konstatoval Campbell a předpověděl, že první krok učiní Čína a případnou americko-čínskou válku označil za katastrofu. „Pro české podnikatele hledající štěstí v těchto krajinách to znamená výzvu k opatrnosti a hodnocení cest s politiky raději jako poznávací, reklamní a ‚být viděn‘.“

Japonsko má však problémy i ve vztahu s Ruskem, jelikož je závislé na USA. Přesto však chce japonský premiér Šinzó Abe vztahy s Ruskem opravit, jak tvrdí ruská strana. K tomu ale potřebuje souhlas USA, což Campbell hodnotí jako ponižující. Japonsko ale zároveň ve svých snahách podporuje protiruské sankce a ohledně Ukrajiny je na straně Západu, je tedy velmi pravděpodobné, že k žádnému ukování nových a utužení starých vztahů mezi Japonskem a Ruskem nedojde.

Celý content zde

„Z hlediska vnitropolitického znamená asymetrické spojenectví s USA pro Japonsko zvýšení napětí a strachu ve společnosti. Je tomu i proto, že v případě, že nedojde-li k velké válce, Japonsko s pravděpodobností hraničící téměř s jistotou prohraje v boji na poli obchodním a technologickém s ČLR a RF,“ konstatoval Campbell. Dodal, že se Japonsko zřejmě Číně podvolí a podstoupí jí souostroví Senkaku.

Nakonec se jal rozebírat současné prezidentské volby v USA a hlavním tématem udělal prezidentského kandidáta Bernieho Sanderse. Ten totiž razí „demokratický socialismus“. „Minimální plat, pojištění nezaměstnanosti, ochrana mateřství, konec dětské práce a zneužívání dětí, 40hodinový pracovní týden, bezplatné univerzitní vzdělání, státní kontrola bankovní činnosti, státní programy ke zvýšení zaměstnanosti,“ to a ještě mnohem více jsou postupy Bernieho Sanderse, které z něj mají udělat druhého Franklina Delano Roosevelta, největšího amerického socialistu a novodobého Martina Luthera Kinga.

Sanders totiž chce dosáhnout férového rozdělování bohatství ve společnosti. „Bohužel si neumím představit, že by ČSSD nebo i jiná politická strana v ČR, snad s výjimkou KSČM, byla ochotna začít o požadavcích a hodnoceních amerického senátora, jehož rodná země je pro současné politiky vzorem, diskutovat, natož je přijmout do programu,“ napsal Campbell a odcitoval Franklina Roosevelta a jeho představu demokratického socialismu: „Musíme vytvořit takový hospodářský systém, ve kterém všichni mají zisk, a nejenom ti superbohatí.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.Tagged in:

Related articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

code